Lista aktualności Lista aktualności

Kampania „Bezpieczne wakacje”

W dniu 2 sierpnia 2019 r. pracownicy Nadleśnictwa Sieniawa wraz z przedstawicielem Policji przeprowadzili kampanię edukacyjną „Bezpieczne wakacje”.

Odwiedziliśmy Szkołę Podstawową im. św. Jana Kantego w Tryńczy by spotkać się z liczną grupą dzieci przebywających na kolonii organizowanej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

W trakcie spotkania przedstawiliśmy dzieciom prezentację zatytułowaną „Bezpieczne wakacje w mieście, lesie, górach i nad wodą”. Za jej pomocą staraliśmy się przekazać szkolnym urlopowiczom jak najbezpieczniej spędzić ten wyczekiwany przez każdego ucznia okres. Wspólnie z Dzielnicowym sierż. szt. Mariuszem Brzyskim zwróciliśmy uwagę naszych słuchaczy na najważniejsze zagrożenia czyhające na najmłodszych, a także przedstawiliśmy podstawowe zasady których przestrzeganie bez wątpienia wpłynie na zwiększenie poziomu codziennego bezpieczeństwa. Jako leśnicy zaakcentowaliśmy także zagadnienia związane z przyrodą i wskazaliśmy jak postępować by nie szkodzić mieszkańcom lasu i tym samym nie narażać się z ich strony na niebezpieczeństwo.

Na zakończenie spotkania w formie ciekawostki zaprezentowaliśmy dzieciom urządzenia, jakimi posługujemy się w lesie by wpływać na poprawę bezpieczeństwa oraz by przeciwdziałać szkodnictwu leśnemu. Kamera wykorzystywana przez strażników leśnych, tak zwana „fotopułapka” ma służyć przede wszystkim wykrywaniu sprawców kradzieży drewna i choinek. Innym urządzeniem jakie pomaga nam w codziennej pracy, ale także pozwala np. wykryć źródło pożaru oraz oszacować jego zasięg jest dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny. Dron pomógł nam także wykonać pamiątkowe zdjęcie na dziedzińcu szkolnym i przy okazji swoją obecnością sprowokował serię pytań. „Jaka jest moc silnika?” „Jak długo może latać na jednej baterii?” „Kamera zamontowana jest na gimbalu?” To tylko niektóre zagadnienia z jakimi musiał zmierzyć się nasz operator drona.

 

tekst: Robert Jurkiewicz

zdjęcia: Karolina Syryło