Lista aktualności Lista aktualności

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Nadleśnictwo Sieniawa zaprasza do udziału w akcji #sprzątaMY w dniach 19 i 20 września 2019 roku. Zapewniamy worki i jednorazowe rękawiczki, które wydawane będą przez opiekunów akcji.

 

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie
na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W czwartek i piątek tj. 19 i 20 września, kiedy na całym globie będzie trwała akcja „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w naszym nadleśnictwie na wszystkich chętnych czekamy w czterech wyznaczonych miejscach tj. w Leśnictwach:  Szegdy (opiekun - Ryszard Zamorski, tel. 693 119 719), Majdan (opiekun – Andrzej Macina, tel. 609 140 213), Kot (opiekun - Tadeusz Adamczyk, tel. 609 144 814), Witoldówka (opiekun – Andrzej Macina, tel. 609 140 213).

Udział zainteresowanych osób / grup w akcji należy zgłaszać do opiekuna sprzątających akcji - Andrzeja Macina, tel. 609 140 213

 

https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/videos/sprz%C4%85tamy/2943109585759437/

https://www.youtube.com/watch?v=FzU3bLD80R4