Lista aktualności Lista aktualności

Regionalne Zawody Drwali

Na terenie Nadleśnictwa Sieniawa odbyły się „XIV Regionalne- Zawody Drwali”.

Dnia 30 sierpnia 2019 r. na terenie leśnictwa Witoldówka zameldowało się 21 pilarzy. Okazją do tak licznego spotkania pracowników tej samej profesji, reprezentujących Nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, były zawody drwali. Nadrzędnym celem rywalizacji jest promowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w ciężkim i niebezpiecznym zawodzie drwala.

Zmagania standardowo rozpoczyna rejestracja zawodników podczas której losują oni numery startowe. W trakcie tych czynności komisja dokonuje sprawdzenia należytego przygotowania pilarza i jego sprzętu do nadchodzących zmagań, gdzie oprócz precyzji i doświadczenia dużą rolę odgrywa także czas, nie może być więc miejsca na łamanie obowiązujących przepisów. Zagadnienia związane z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy stanowiły treść wystąpień przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy w osobach nadinspektora Alfreda Mazurka i st. inspektora Grzegorza Stęchłego, którzy w bardzo merytoryczny i zarazem przystępny sposób przekazali zebranym swoją wiedzę.

Zawody drwali składają się z pięciu konkurencji, są to „ścinka drzew”, „okrzesywanie drzewa”, „zmiana łańcucha pilarki”, „złożona przerzynka kłód” oraz „dokładność przerzynki”.  Każda konkurencja jest dla zawodnika niezwykle wymagająca. Bez wątpienia bardzo pożądana jest precyzja i zimna krew gdyż zmagania na szczeblu regionalnym bez wątpienia wyzwalają niemałą presję. W każdej konkurencji elementem wpływającym na ocenę punktową jest także czas, tak więc należy oprzeć się presji by nie popełnić szkolnych błędów i zyskać jak najwięcej punktów. Bez wątpienia każdy z zawodników liczy także na choćby odrobinę szczęścia, wszak tego ostatniego nigdy nie mamy w nadmiarze.

Przez cały czas trwania zawodów utrzymywała się piękna, słoneczna, sprzyjająca rywalizacji pogoda. Warczały piły, leciały wióry, zaś nad wszystkim unosił się duch sportowej rywalizacji oraz czujne oczy sędziów. Aura spłatała figla na sam koniec, gdy po podliczeniu punktacji nastąpiło podsumowanie zawodów. Uczestnicy odbierali swe nagrody w strugach ulewnego deszczu, co bez wątpienia znacznie skróciło czas ich publicznego tryumfowania.

Zwycięzcą okazał się reprezentant Nadleśnictwa Strzyżów Damian Tomański z osiągniętą liczbą 1311 punktów. Miejsca na podium zajęli także Tomasz Bilski z Nadleśnictwa Komańcza (1306 pkt.) oraz Zbigniew Wacławski z Nadleśnictwa Rymanów (1291 pkt.). Wszyscy uczestnicy piątkowych zawodów zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami, które wręczyła Grażyna Zagrobelna, Dyrektor RDLP w Krośnie. Sponsorami były firmy Stihl i Husqvarna, Makita, RDLP W Krośnie, ZOL Tarnobrzeg, Henryk Grzyb, As-Service, Shindaiwa, Robert Piętowski i Krzysztof Uszkowski.  

Organizatorem XIV Regionalnych Zawodów Drwali była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie.

W załączeniu przedstawiamy wyniki klasyfikacji ogólnej.

 

Tekst: Robert Jurkiewicz

Zdjęcia: Tomasz Mikulski, Robert Jurkiewicz

Materiały do pobrania